DAF Festival

DAF Festival

DAF Festival

ARCHIVES

2017

Vonverhille (ma), Damien Sayer (de), Maycec (de), Sara Dutch (ch) et Hannah Levin (de), Franck Duperrier (fr), Yakari Spaceship (ch), Grospuf (ch), François Moncarey (ch), Mathias Pfund (ch) et Camille Kaiser (ch), Galaxia Wang (ch), Johann Bernard (fr), Fifille (ch), Sylvain Hugues (ch), The Montesinos Fondation (ch), Ramona Altschul (ch), Alice Micheli (ch) et Emma Souharce (ch), Marie Bidaut (ch), Ponce Poctli (ch), Caroline Schattling Villeval (ch), Alexandre Burdin-François (ch), Aurélie Doutre (ch), D.C.P (ch), Kaardan (fr), Federico Dal Pozzo (it), Jack Dupon (fr), Fitmaker deluxe (ch), KCIDY (fr), Alexandra Camposampiero (ch), Nicolas Tissot (ch), Guillaume Fuchs (ch), Frédéric Favre (ch), Nicolas Demarchi (ch), Gorana Mijic (ch), Audrey Ladelfa (fr), Aurélien Dougé (ch), Daniela Zaghini (ch), Naïma Arlaud (ch), Delphine Renault (ch), Stéphane Blumer (ch), Stefania Cazzato (ch), Eliseo Green (ch), Rodolphe Loubatière (ch), Cyril Meysson (fr), Martina Berther (ch), Béatrice Graf (ch), Winter & winter (de), Meskhane (tr), Esperimentoquadro (ch), Flavio Scutti (ch), Cerise Rossier (ch), Christian Faubel (de), Gaby bila-günther (de), Lan Hungh (de), Clémentine.G (ch), Daniel Maszkowicz (ch), Mademoiselle Filipa (ch), Vegan 2000 (ch), Caroline Geiser (ch), Aurore Buffat (ch), Constellation (ch), Pierre Dunand Filliol (ch), Ave Eva (ch), Bib San (ch), Grey lips (ch), Bourquenoiz (ch), La Sangria Discreta (ch), Collectif Estrabico (ch), Kollektiv Totem (ch), Aleks Slota (de), Lester & Niki (nl), Cie flipperquintéplus.vague (ch), Euplège (ch), Dizzy Dazzle Pop-Up Speakeasy (ch), Samedi Frit (ch), Marie-Thérèse Albert (ch), Violeta Motta (ch), Carla Claros Rollano (ch), Ivan Denes (ch), Groupe de jeunes danseurs du projet H107 (ch), Compagnie Piste02 (ch), Caroline Teillier (fr), Sophie Thirion (ch), Gianguglielmo Calvi (ch), Carola Sanvito (ch), Francesca Pezzola (ch), Giulia Scaroni (Ch), Lena Edouard (ch), Lorenzo Pietro Poglia (ch), Michel Martinod (ch), Michele Morvillo (ch), Nicola Lazzari (ch), Dassein (fr), Weith (ch), Camille de Dieu (ch) et Laurent Novac (ch), Alexandre Bavard (fr), Emmanuelle Soum (fr), Kayaak (be), Orage plastique (be), Alixe Folmer (fr), No amp (ch), Gymkhana (fr), Club des astronomes (ch), The Marmot & the 7 suns (fr), Joëlle Kehrli (ch), Fred Horla (ch), Jean Voguet (fr), Calanques (fr), MystesSystem (ch), Alix Lumbreras (fr), Ludo Mepa (fr), Emmanuelle Tornero (fr), Leonard Toyer (fr), Rosalie Kauffmann (fr), Alexandra Camposampiero (ch), Colline Grosjean (ch), Capucine Fernez (ch), Mila Courlet (ch), Emma Harder (ch), Romane Petignat (ch), Aloko (bf) et Leticia Karlen (ch)


 

 

2016

Les frères Regazzoni (ch), Yann Hagimont (fr), Stéphane Blumer (uk), Matéo Luthy (ch), Jai Du (es), Michela di savino (it), Yakari Spaceship (ch), Audrey La Delfa (fr), Lugh O’Neill (ch), Hélia Aluai (pt), Zabo Chabilland (de), Gabriel Dessacles (fr), Fifille (ch), Vivian Kasel (ch), Maudite (ch), Marie Bidaut (ch), Kevin Ramseier (ch), Boris Edelstein (ch), Hélène Gallezot (ch), Duo bel épok (fr), Saqî project (ch), Ceciestunlapin (ch), Enki (ch), Death roars (it), Jérémy Chevalier (ch), Neogramonstershow (fr), Baptiste brunello (fr), Guillhem volt (fr), Point invisible (fr), Kuttum gussum gu (fr), Pediluve banquise (fr), SadekHomenInTyt (fr)Dj casse croute (fr), Bastien Hippocrate, Nina Langensand (ch), Collectif AUM (fr), Zofia Klyta-Lacombe (ch), Xavier Bauer (ch), Aïcha El Fishawy (ch), Entropia (ch), Les morts vont bien (fr), Delacave (fr), Bathory Legion (it), Kernal (ch), Deveikuth (fr), Bear (nl), Melvin (nl), Mr. Business Casualty (nl), Kurt Dickriot (nl), Nadia Go (ch), Abattoir (fr), Daniel Maszkowicz (ch), Max Egger (ch), Pylone (ch), d’incise (ch), The Biche aux sports d’hiver (ch), Lovataraxx (fr) , Tarrabass (ch), Claire Dessimoz (ch), pierre et camaro (ch), Kayije Kagame (ch), Pody#4 (ch), Solange Schifferdecker (ch), Vegan 2000 (ch), Antony Hequet (de), Jo (ch), Suzanne Boulet (ch), Matita (it), Mathieu Sylvestre (fr), Golden disko ship (de), Brutalist (ch), Blanktapes & Guests (ch), Weith (ch), Cyrille Wohlschlag (ch), Frédéric Favre (ch), Guillaume Fuchs (ch), Jeanne Tara (ch), Strb & Otqrie (ch), Sonatique & A (ch), Rodolphe Laboutière (ch), Malena Sardi (ch), Mikko Savela (Fin), Alican Okan (tr), François Moncarey (ch), Carla Claros Rollano (ch), Paul Courlet (ch), Michelle Blades (fr)


 

2015

Stephane Maleyran, Tripoteca, Emma Souharce, Marie Matusz, Daniel Maszkowicz, Joël Hefti, Clara Saito, Béatrice Graf et D.C.P, Sylvain Fasel, Light Sound & Death, Cobra jaune, Jérôme Léonard et Vincent Blandin, Rosalie Kauffmann et Magali Marc, Steven A. Navid, Sangria Discreta, Clara de Assis, Baptiste Brunello, Hyperculte, STRB et Meta08, Alexandra Camposampiero, Nicola Demarchi, Obertonstruktur der Kaulquappe, Karaoke philosophique, G.C.A et J.M.O, Moteur, Nicolas Rabaland et Marie Bidaut, Antraxie, Daniel T, Isandro Ojeda-García et David Zo, D.C.P, Adriano Perlini, Paul Courlet et Charly Moine, Fu, Hysteria & Púrpura, Rodeus, Gros oiseau, ZAYK, Tarrabass, Quatuor de la mort, Jeanne Tara, Eléonore Heiniger, Bastien Hippocrate, Claire Dessimoz, Kevin Ramseier, François Moncarey, Gilles Furtwängler, Lionel Friedli, Louis Schild, Luis Sanz, ARK, Joanna Van Schrick.


 

2014

La Sangria Discreta, Isandro Ojeda Garcia et Esther Lefebvre, Garmonbozia, Wolf Mountain, La force molle, Mike Latona, Ayshe Kizilçay, Alexandre Joly, Dimitri Petrachenko, Ramona Altschul et François Moncarey, Matéo Luthy, Soraya Lynsada, Maya watanabe, Kafka, Robert Seidel, Alexandre Rottoli, Gezeiten, Inside the Whale, Van-Kim Tran, Thomas Köppel, Romain Berger, Sidh, Kevin Ramseier, Maramé, Bermudaa, Mount Analog, Core des Alpes, Etienne Vautrin, Aïcha El Fishawy, Elodie Aubonnay, Antioche Kirm & Francis Fruit, LpLpo, Laguardère, Compagnie Voxes, Compagnie 3 ***, Compagnie Tout de Suite, Lucie Eindenbenz, Leon’s Band, Maurizio Abate, Eric Chenaux, Joseph Frusciante, Mia Mohr, Denge Dînan, Office du tampukin, Traps, Templar.


 

2013

Claire Michel & Ana Maria Villamizane, La Sangria Discreta, Svkre & Slodowsk, Luis Sanz, Thomas Köppel, Malena Sardi, Postcoïtum, Chico Orchestra, Maya Watanabe, Rorcal, The Squared Circle, Lw Car Trash, O.o Shamsham, Poperttelli, Zest, Tarrabass, Charly Krueger, Indefinite Vj, Mysquare, Vj Zero, Sonia Rickli.